Dramatická tvorba

Divadelní tradice v rodině Škochů Kovářov čp.3 má dlouholetou tradici. Ochotnické činnosti v Kovářově se věnoval jak otec Milana, Jaroslav Škoch-narozen 1928, tak jeho děda Jaroslav Škoch-narozen 1893.  

Divadelní společnost PODKOVA
Počátky divadelní činnosti v Kovářově lze datovat do roku 1880, kdy byl divadelní sál v hospodě u Šimečků. Kromě ochotníků zde pracoval i studentský kroužek, jehož zakladatelem byl profesor Čeněk Holas, členem a později i vedoucím se stal profesor Čeňek Zíbrt. V kroužku také hrála mladá studentka Emílie Věnceslava Jindřiška Kittlová, jenž se později proslavila jako světoznámá operní pěvkyně Ema Destinnová.
Ochotnická činnost v Kovářově byla rokem 1957 přerušena.
V roce 2000 po 43 – leté odmlce divadelní tradici znovu obnovili manželé Milan a Pavla Škochovi, kdy založili divadelní společnost PODKOVA při Jihočeském folklorním souboru Kovářovan.
 
V prosinci 2000 se divadelníci poprvé představili publiku v kovářovském kinosále s pohádkou "Zapomenutý čert", která měla velký úspěch, stejně jako další představení.

První hru napsali manželé Škochovi na motivy pohádky Jana Drdy a další hry již vycházejí z autorské dílny této manželské dvojice.

Uvedené hry:
2000 pohádka „Zapomenutý čert“, 2001 pohádka „Štěstí za humny“, 2002 komedie „Dřevěné námluvy“, 2003 komedie „Doma je doma aneb trampoty čistě manželské“, 2004 komedie „Oslava oficiála Outraty“, 2005 pohádka „Jak čerti k nevěstám přišli“, 2006 pohádka „Pohádka od rybníka“, 2007 komedie „Námluvy“, 2008 komedie „Rozruch v lázních Klid“, 2009 pohádka "Pohádka od lesa", 2010 pohádka "Pohádka od lesa", 2011 pohádka "Pohádka od lesa" "Pohádka od rybníka", 2012 pohádka "Pohádka od rybníka", 2013 pohádka "Pohádka od rybníka", pohádka "Jak dostal Kuba Marjánku za ženu", 2014 pohádka "Jak dostal Kuba Marjánku za ženu", 2015 pohádka "Jak dostal Kuba Marjánku za ženu".

Nejlepší výsledky, kterých dosáhla divadelní společnost Podkova:

01. Krajská postupová přehlídka vesnických divadel Trhové Sviny 2008
Podkova vystoupila s autorskou hrou Námluvy
Cena: manželům Milanovi a Pavle Škochovým za autorský text ke hře
Cena: Milanu Škochovi za herecký výkon v roli správce Laskavého
Odborná porota Krajské přehlídky dala souborům FIKAR Divadelní a osvětový spolek Nadějkov s hrou Velká zlá myš a Divadelní společnosti Podkova z Kovářova s hrou Námluvy doporučení k postupu na Národní přehlídku ochotnických souborů Krakonošův podzim do Vysokého nad Jizerou.

02. VIII. ročník festivalu divadel pro děti „O Kašpárkovu rolničku“ v Týně nad Vltavou 2012
Podkova vystoupila s autorskou hrou Pohádka od rybníka
Cena: první místo
Porotu na festivalu tvořilo dětské publikum, které rozhodovalo o umístění jednotlivých divadelních souborů. 

Ostatní ocenění jsou uvedena v odkazu Historie


Dětské loutkové divadýlko Podkovička
Divadýlko Podkovička založili manželé Milan a Pavla Škochovi v roce 2008. Hrály v něm nejprve  děti z Kovářovánku, později je vystřídaly děti z prvního stupně ZŠ, které i touto formou rozvíjejí své umělecké dovednosti. Představení s loutkami připravují pro své kamarády ze základní školy.

Loutkové pohádky:
O paličaté princezně
Jak čert ke štěstí přišel
O líné princezně
Honza a čert
Nespokojená selka
Jak si líný čert chtěl princeznu brát
a spousta dalších

manželé Milan a Pavla Škochovi
Foto: Milan Škoch