Pečení čertů

Další zajímavou aktivitou je „pečení čertů“ z kynutého těsta. Při ní motivujeme děti k ruční práci, kde mohou uplatnit svou kreativitu.
Jedná se vlastně o řemeslnou dílnu, vytváření čertů z kynutého těsta dle tradiční receptury a výtvarné řešení v duchu lidové stylizace, znázorňující figurální postavu pekelníka. Vyválejí se delší válečky, které překládáním, stáčením a vytvarováním malých čertovských růžků i zdobením rozinek nebo sušených brusinek, čertíky připraví do trouby.
Dětem vždy ukážeme postup a malí pekaři se s chutí pustí do práce, někdy i za pomoci ochotných maminek.
S upečením pekelníků dorůžova pomohou dětem obvykle paní kuchařky ze školní jídelny a čerti se zatím vždy opravdu povedli. Někteří pekaři neodolají a hned svůj výrobek na místě ochutnají.
 
manželé Milan a Pavla Škochovi
Foto: Milan Škoch

Ohlédnutí za akcí 2022

Tradiční pečení čertů s Kovářovánkem
Kovářovskétradice.cz již řadu let realizují „pečení čertů“ z kynutého těsta.
Letošní pečení se uskutečnilo na Základní škole v Kovářově ve čtvrtek 24.11. 2022, kdy třeťáci a zároveň členové Kovářovánku s třídní učitelkou Pavlou Škochovou vesele pracovali a pekli.

manželé Milan a Pavla Škochovi
Foto: Milan Škoch, jeden z hotových čertů

Ohlédnutí za akcí 2021

Kovářovánek opět po roce pekl čerty
Kovářovskétradice.cz již řadu let realizují „pečení čertů“ z kynutého těsta. Při ní motivují děti k ruční práci, kde mohou uplatnit svou kreativitu.
Letošní pečení se uskutečnilo na Základní škole v Kovářově v úterý 23.11. 2021, kdy druháci a zároveň členové Kovářovánku s třídní učitelkou Pavlou Škochovou vesele pracovali a pekli.

manželé Milan a Pavla Škochovi
Foto: Milan Škoch

Ohlédnutí za akcí 2020

Kovářovánek opět pekl čerty
Další zajímavou aktivitou společnosti Kovářovskétradice.cz je „pečení čertů“ z kynutého těsta. Při ní motivujeme děti k ruční práci, kde mohou uplatnit svou kreativitu.
Letošní pečení se uskutečnilo na Základní škole v Kovářově ve čtvrtek 26.11. 2020, kdy prvňáci a zároveň členové Kovářovánku s třídní učitelkou Pavlou Škochovou vesele pracovali a pekli.

manželé Milan a Pavla Škochovi
Foto: Milan Škoch, vybraní čertíci

Ohlédnutí za akcí 2018

Kovářovánek opět po roce pekl čerty
Děti z národopisného souboru Kovářovánek, který působí na základní škole v Kovářově pod záštitou společnosti Kovářovskétradice.cz manželů Milana a Pavly Škochových opět po roce  vytvářely během  tvůrčí dílny pečené čerty.
Ve čtvrtek 22. listopadu 2018 členové souboru na zkoušce se svou vedoucí Pavlou Škochovou, za pomoci maminek Blanky Bláhové a Moniky Hrunkové vytvářeli z kynutého těsta dle tradiční receptury a výtvarného řešení v duchu lidové stylizace figurální postavu pekelníka. Na řadu přišlo válení delších válečků, překládání, stáčení, modelace čertovské hlavy včetně zdobení hrozinkami. Hotové čertíky děti naskládaly na plechy, potřely rozšlehaným vajíčkem a tím byli připraveni k upečení v troubě, s nímž pomohly tradičně pracovnice školní jídelny.
Než bylo upečeno, zpestřily si děti čekání několika hrami a také tvorbou čertovské hlavičky z papíru. Papírové i pečené čertíky si děti následně odnesly domů.   

manželé Milan a Pavla Škochovi
Foto: Milan Škoch, momentky z akce

Ohlédnutí za akcí 2017